Rota Virüs İshali Nedir Tedavisi Nasıldır?

Rota virüsü, çoğunlukla 5-6 yaş çocuklarda görülen, bir enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle, kış mevsiminde ishal olarak kendini göstermeye başlar. Genel olarak hastalığın seyrine bakıldığında rota virüsünü hayatında bir kere de olsa her çocuğun geçirdiği bilinmektedir. Nadiren ölümle sonuçlanan vakalar da bulunmaktadır. Rota virüsünün belirtilerine bakıldığında, ilk olarak ateş ve kusma ile hastalık kendini göstermeye başlar. Kokulu ve sulu ishale dönen virüs, direk temas sonucu hemen bulaşmaktadır. Genellikle, aile bireylerinden birinin rota virüsünü kapması sonucunda, diğer aile bireylerine bulaşma riski çok fazladır. Özellikle, ortak kullanım alanlarından kaynaklanmaktadır. Çabuk bulaşabilen virüs, kalabalık kreş veya hastanelerde görülebilmektedir. Ayrıca, solunum yoluyla da bulaştığı kanıtlanmıştır.


Rota Virüsü Belirtileri Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rota virüsü ishali, bulaşmadan önce kuluçka dönemi geçirir. Kreş, okul ve bakımevleri gibi ortamlarda, gıda ve sulardan bulaştığı gibi, ortak kullanım alanı olan tuvaletlerden bulaşmaktadır. Dışkının neden olduğu virüs, kuluçka döneminden sonra, kısa sürede hastalık belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Ateş ve kusma şikâyetleri sonrasında, ishal eşlik ederek, bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri olumsuz etkilemektedir. Rota virüs ishalinden korunmak için hijyen çok önemlidir. İçme sularının kaynatılarak tüketilmesi ve ellerin bol su ile sürekli temizlenmesi gerekmektedir. Rota virüsü dışkıda biriktiğinden, ortak kullanılan tuvaletlerde, tuvaletten çıkmadan deterjanla dezenfekte edilmelidir. Özellikle, hasta kişiler hijyene dikkat ederek, diğer bireylere de hastalığın bulaşma riskini azaltmalıdırlar.

Rota Virüsü İshali Tedavisi Nasıldır?

Rota virüsünde, kusma ve ishal beraber geliştiği için, vücutta çok fazla sıvı kaybı oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda, sıvı kaybından dolayı, ağız kuruluğu, karın ağrısı ve ateş gibi şikayetler ağır seyretmektedir. Kusmadan dolayı vücuda besin alımı gerçekleşmediğinden, kusmayı engelleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Fazla sıvı kaybını önleyici ilaçlarla da takviye yapılarak, kusma ve ishal önlenmeye çalışılmaktadır. Virüsün tedavisi için antibiyotik kullanımı fayda etmediğinden, sıvı kaybını dengeleyici ilaçlar ve dinlenme tedavisi önerilmektedir. Bu süre içerisinde evde ishali engelleyici gıdalar tüketilmelidir. Bol su ve sabun kullanarak hijyen sağlanmalıdır. Bol sıvı tüketimi sağlanarak, vücudun sıvı dengesi sağlanmaya çalışılmalıdır.

Paylaş
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın