Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

Özellikle kadınlarda meme başı akıntısı çoğunlukla 40 yaş üstünde görülen hastalıklardır. Bazıları hormonal olurken bazı akıntılar ise ciddi rahatsızların habercisi olmaktadırHer iki memeden gelen akıntı veya tek memeden gelen akıntı ayrı hastalık belirtisidir. Gebelikte ve emzirme sonunda gelen akıntılar da tehlike olmazFakat meme başından sıkmadan gelen akıntı kanlı veya başka renkte olan akıntı sıvı veya koyu kıvamlı gibi çeşitleri olmaktadırHer akıntı kötü sonuç olmayabilirbazen enfeksiyon derin üşütme hormonlarda meydana gelen değişim gibi rahatsızlıklarda da meme başı akıntısı olmaktadırBu tür şikayetlerde en kısa zaman içinde doktora gidilmeli ve gereken tetkikler yapılmalıdır.

Meme Başı Akıntısı Hastalık Belirtisi Olabilir Mi?

Bazen kadınlarda depresan ilaç kullanımından bazen hormon ilaçlarından veya menopoz sonrası oluşan bazı hormonsal değişimlerden dolayı bazen de en önemlisi ve korkulan hastalık meme kanseri olabilirMemede akıntı ile beraber kitle var ise mutlaka doktora gidilmeli ve gereken kontroller yapılmalıdırBazen basit bir hastalık olabilmekte enfeksiyona bağlı akıntılar olmaktadırFakat meme başı akıntıları bazen kanser habercisi olabilmektedirBunlardan  bazıları ise;

  • Kırk yaş üstü olanlar
  • Akıntının tek taraflı olması
  • Kendiliğinden akması
  • Berrak veya kan karışımı ise
  • Akıntı olmakla beraber şişlik gibi yumrular var ise

Mutlaka zaman kaybetmeden doktora gidilmelidirAkıntının sıkmadan kendiliğinden gelmesi kanser tanısı için çok önemlidirTek veya çift taraflı akıntının olması da oldukça önemli bir sorundurİncelemelerde meme başı akıntısı yedi çeşittirBunlar renk ve sıvı katı durumları ile incelemeye alınır.

Meme Başı Akıntısına Dikkat Edilmelidir

Kadınlarda daha sık görülen meme hastalıklarında meme başı akıntıları iki memeden yağlı olması süte benzemesi bazen kanser dışında başka hastalık belirtileri olmaktadır. Fakat sadece tek taraflı gelen akıntının neden olduğu mutlaka araştırılmalıdırGenelde bu tür akıntının meme kanserinin belirtileri olabilmektedirKanser  riski olmamış olsa da hastanın sağlık açısından daha kaliteli olması için kesilmeyen akıntının tek çaresi ameliyat olmaktırBu işlem sonucu tahliller yapılarak kesin sonuç alınmaktadır.

Paylaş
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın