Bel Fıtığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı hastalığı, omurilik sinirlerinin zedelenmesi sonucu ortaya çıkan şiddetli ağrı içeren bir hastalık çeşididir. İnsan vücudunda neresi ağrısa orası kötüdür derler ya bel fıtığı hastalığı da insanın karşılaşacağı ve huzursuzluk yaşayacağı hastalıklardandır. Bel fıtığı hastalığı şiddetli ağrı ya da belirsiz bir hissizlik ile ortaya çıkar. Bu hastalık ayak ve bacaklarda ağrıya, hissizliğe, şiddetli kasılmalara neden olur. Baş ağrısı, denge bozukluğu, denge kaybı, baş dönmesi gibi bir çok belirtiye sebep olarak ilerler.

Başka bir deyişle iç organlardan birinin bile parçasının bulunduğu boşluğu çevreleyenlerde doğal olarak bulunan ya da sonradan oluşan bir delikten dışarı taşar ve deri altında bir şişkinlik oluşturur. Bu durum fıtık olarak adlandırılır. Bu şişkinliğe tıp dilinde herni denir.

Bel Fıtığı Hastalığı Nasıl Meydana Gelir ve Çeşitleri Nelerdir


Fıtık, hastalığının birden fazla çeşidi ve meydana gelmesinde birden çok etken bulunmaktadır. Fıtık hastalığının bel fıtığı, boyun fıtığı, kasık fıtığı gibi birçok çeşidi bulunmaktadır ki bunların hepsinin süreci yorucu ve acı vericidir. Bel fıtığı, genellikle omurganın altında bulunmaktadır. Omurganın altındaki herhangi bir disk yerinden oynayabilir. Toplumumuzda en sık rastlanan fıtık hastalığıdır. Bel fıtığı hastalığı aşırı kilodan, ağır bir nesne kaldırmaktan ya da kişinin farkında olmadan yapmış olduğu yanlış bir hareketten kaynaklanabilir.

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilebilir Yöntemleri Nelerdir

Bel fıtığı kişinin bazı farklı durumlarından kaynaklı olarak meydana gelen bu hastalığın tedavisinin de bir çok çeşidi bulunur. Uzman yardımı alarak tedavi edilmesi gereken bu hastalık için birçok egzersiz çeşidi tedavi yöntemi olarak denenebilir. Tabi ki tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler de bulunuyor. Bunlardan biri hastalığı tekrarlayabilecek kilonun, ağır kaldırmanın önlenmesi.

Bel fıtığının tedavisi bacaklara baskı yapan diskin şiddeti ile ilgilidir. Bu şiddet göz önünde tutulur. Eğer sadece bel ve bacak ağrısı varsa uyuşma hissizlik gibi bir durum söz konusu değil ise fıtık başlangıç safhasında demektir. Hastaya verilen bazı egzersizler, yatak dinlenmesi verilir. Bu hastalara ağır kaldırması yasaklanır, bazı hareketlere dikkat etmesi gerektiği söylenir. Eğer bel fıtığı ileri bir seviyeye ulaşmış ise, Bu hastalara fizik tedavi uygulanır. Daha da ilerleyen fıtık hastalıklarında ameliyat edilerek sonrasında bir tedavi planı oluşturulur.

Paylaş
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın