Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Teşhis ve Tedavisi

Kontrol edilebilir haliyle kaygı; stres altında dikkatinizi odaklamanıza ve motive olmanıza yardımcı olur. Ancak kaygı seviyesinin yükselmesine bağlı olarak aşırı telaş ve korku yaşamınıza engel olmaya başlarsa, bu aşamada bunu bir sağlık sorunu olarak görmeliyiz. Sorunu erken kavramak ve gerekli adımları atmak iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğunu Nasıl Anlarız?

Stresli zamanlarda kişinin endişelenmesi, gerginliği ve korkusu olağandır. Kaygı, beynin tehlike karşısında koruma refleksini harekete geçirmesi halidir. Kontrol edilebilir ve gerçekçi açıklamalara bağlı kaygı bizim dikkatimizi ve uyanık kalmamızı kolaylaştırır, harekete geçirir ve problemlerimizi çözebilmemiz için katkı yapar. Fakat kaygı yaşamınızı ve ilişkilerinizi etkilemeye başladıysa bu sizin normal kaygı çizgisini aştığınızı ve kaygı bozukluğunun sınırlarına girdiğinizi gösterir.

Hangi aşamadan sonra anksiyete (kaygı) bozukluğu başlar?

  • Gerginlik veya kaygı süreklilik gösteriyor mu?
  • Kaygınız yaşam içindeki görevlerinizi yerine getirmenizi engelliyor mu?
  • Sizi saçma gelen korkularınız olduğu halde bunlardan kurtulamıyor musunuz?
  • Bir anda ortaya çıkan ve nedensiz kalp çarpıntılarınız oluyor mu?
  • Tehlike ve felaketlerin her an size yakın olduğunu mu hissediyorsunuz?

 

Anksiyete (Kaygı) bozukluğunda kendi kendinize yapabilecekleriniz nelerdir?

Yaşam içindeki uygusuzluk, iş zorluğu, tükettiğiniz bazı içecekler sizi kaygılı yapabilir. Önemli olan bu durumların sık sık tekrar eden bir hal alıp kaygı bozukluğu haline dönüşmemesidir. Kaygı seviyenizin yükseldiğini fark ettiğinizde kendinize daha çok zaman ayırın ve sizi etkileyen durumları gözden geçirin.

Yaşamın içerisinde kendiniz için ne kadar zaman ayırabildiğinize, sorun ve sorumluluklarınızı başkaları ile paylaşabilme durumunuza bakarak işe başlayabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla daha fazla iletişime geçtiğinizde ve onlarla paylaşımda bulunduğunuzda bunun kaygılarınızı azaltacağını göreceksiniz.

Profesyonel Yardım Alma Kararı

Kendi çabanızla anksiyedenizi (kaygı) dengeleyemiyorsanız, yani davranışsal bozukluklar süreklilik göstermeye başladığında profesyonel yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Doktor kontrolünde terapi ve gerektiğinde ilaç kullanarak hastalığınızda kısa zamanda belirgin bir iyileşme sağlanabilir. Bu aşamada sizin doktorla yapacağınız işbirliği seviyesi iyileşme sürecinin hızını da belirleyecektir.

Paylaş
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın